46

A- A A+

Örömmel tájékoztatjuk, hogy sokéves várakozás után végre megvalósítjuk egy régi szándékunkat: a somogytúri agglomerációban már megkezdődtek a szennyvízelvezetési és – tisztítási munkálatok, amelyek az itt élők komfortérzetének jelentős javulását eredményezik majd, megszüntetik a talajvíz-szennyezést, a sérülékeny ivóvízbázisok veszélyeztetését, biztosítva a Balaton vízminőségének védelmét is. A programba bevont (Somogytúr, Látrány, Visz, Gamás, Somogybabod) településeken szükséges a szennyvízhálózat fejlesztése. Jelenleg a szennyvíz kezelése megoldatlan, ellenőrizhetetlen, a környezetvédelmi jogszabályok előírásainak sem felel meg maradéktalanul. A jogszabályok szerint kizárólag megfelelő szennyvízcsatornázottságú helyeken adható ki építési engedély. A jelen pályázati projekt az, amely – egy új szennyvíztisztító telep és a szennyvíz-elvezető csatornarendszerek kiépítése révén – megoldást jelent a hosszú ideje fennálló hiányosságokra.

Ez a projekt valójában 2005-ben kezdődött el, de egészen 2011-ig nagyon lassan haladtak az előkészületekkel. Mi csak 2012-ben tudtunk nekiállni az előkészítő szakasz lezárásának. Azóta gyorsan haladunk a feladatokkal; a kivitelezők kiválasztásra kerültek és a földmunkálatok is megindultak. A kivitelezés konzorciumi együttműködés keretében valósul meg, a Szabadics Közmű és Mélyépítő Zrt. valamint a West Hungária Bau Kft. emberei kezdhették meg a munkálatokat.

Sikeres időszak ez, amelyben az érintett településeket érintő szennyvízberuházás azt is magában foglalja, hogy Somogytúr – és ezzel együtt az öt települést átfogó agglomeráció – új, korszerű, környezetbarát szennyvíztisztító telepet kap. A társulás kitartó munkájának köszönhetően a beruházás immár 95%-os támogatásban részesül, és dolgozunk azon, hogy teljes, azaz 100%-os legyen a projekt támogatása.

A támogatás azokra a belterületi, lakossági rákötésekre vonatkozik, ahol a telken épített ingatlan és vízbekötés van. Ezen felül igényelhető a szennyvízcsatornára való rákötés belterületi, beépítetlen telkekre, ennek teljes költsége az adott ingatlan  tulajdonosát terheli. Ilyen igény október 31-ig nyújtható be az önkormányzati hivatalban, ügyfélfogadási időben.

A szennyvíztisztító telep előkészületi munkálatai már befejeződtek, jelenleg a szerkezeti, illetve a technológia munkálatok zajlanak. A tervek szerint 2015. október 20-án már elindul a szennyvíztisztító telep próbaüzeme. A lakossági rákötések így előreláthatóan 2016. tavaszán kezdődhetnek meg. A teljes projekt befejezése pedig, 2016. augusztusában várható.

A program részeként az érintett településeken, ahol szükséges ott az útburkolatok felbontásra kerülhetnek, amelyeket a kivitelező a munkálatok befejezését követően az eredeti állapotnak megfelelően visszaállít majd. A munkálatokat három hónap próbaüzem követi.

Köszönjük valamennyi lakos, így az Ön támogató hozzáállását is, és kérjük türelmüket a munkálatok befejezéséig!

További fontos tudnivalók

A munkakezdést megelőzően a kivitelező munkatársai minden érintett háztartásba eljuttatják értesítésüket, felvéve a kapcsolatot a tulajdonossal. Az ingatlan határán belül, a lakóház háztartási szennyvizét az ingatlan tulajdonosának (használójának) kell majd elvezetnie a kivitelező által a telekhatáron belül elhelyezett tisztító aknáig (idomig). A tisztítóakna vagy tisztítóidom az ingatlanon belül az utcai telekhatártól maximum 1 méter távolságon belül építhető meg. A telek szélességében a bekötés kívánt helyét a tulajdonos kijelölheti. A tisztítóakna (idom), azaz a bekötés helyének kijelölését a megvalósítás előtt a kivitelező szakembere egyezteti a tulajdonossal. Amennyiben az utóbbi nem érhető el, a kiviteli tervben szereplő helyen, a telekhatáron kívül egy ledugózott bekötési pontot kap a telek.

Az alábbi védőtávolságok betartása szükséges:

· épülettől: 1 m,

· vízvezetéktől: 1 m,

· gázvezetéktől: 1 m f

· földkábeltől (áram, telefon): 0,8 m.

A rendszerre csakis belterületi ingatlan lakószintje köthető rá, pince és szuterén közvetlenül – az elöntés-veszély miatt – nem!

Ahol házi szennyvízátemelő szükséges, ott azt a kivitelező feladata kiépíteni, mégpedig az ingatlan tulajdonosa által kért, egyeztetett helyre. Az akna működtetéséhez szükséges elektromos betápláláshoz kötődobozt telepítenek. A dobozhoz az elektromos ellátást a tulajdonosnak kell biztosítania.

Mikor szabad üzembe helyezni?

A tisztítóaknába történő bekötést és a régi szennyvízgyűjtő akna megszüntetését csak akkor szabad elvégezni, ha a közterületi csatorna üzembe helyezése megtörtént, a csatornaszolgáltatási szerződést megkötötték, a rákötésre engedéllyel rendelkezik a tulajdonos. Ezt az engedélyt a DRV jogosult kiadni. Az engedélyeztetés díja 1270 Ft.-, amely az ingatlantulajdonost terheli.

Az engedélyezés pontos folyamatáról előreláthatóan 2016. tavaszára szervezett lakossági fórumon adunk tájékoztatást, melyen - terveink szerint - a DRV szakemberei is jelen lesznek.

Amennyiben az üzembe helyezés megtörtént, feltétlenül meg kell szüntetni a régi szennyvízgyűjtő aknát, mégpedig a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő módon. Kizárólag azok a szennyvizek vezethetők majd el a tisztítóaknába, amelyek a tisztítóakna fedlapszintje feletti padlószintű helyiségekben keletkeztek. (A tisztítóakna fedlapszintje alatti padlószintű helyiségekben keletkező szennyvíz elvezetéséhez házi kisátemelőt szükséges építeni.) Szennyvízcsatornába csapadékvizet elvezetni tilos!

Ki lesz az üzemeltető?

A kivitelező a berendezéseket a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. részére adja át működtetésre. Az üzemeltetési költségek elszámolásáról az ingatlan-tulajdonossal a DRV egyezik meg.

 További információ: www.szennyviz-somogytur.hu

                             Ez az email cím védett a spam robotoktól. A megtekintéséhez JavaScript szükséges.