46

A- A A+
a

Szent Mihály Római Katolikus Plébánia


Az 1763-ban épült késő barokk stílusú templomot, mely rendezett park közepén áll, 1880-ban újították fel. A szép arányú épület belsejében is akad csodálnivaló: a rokokó főoltár, Szent Mihály arkangyal képével, a késő barokk mellékoltár, szószéke és szép hangú orgonája.
Említésre és megtekintésre méltóak a templombelső freskói. A templom főhajójának északi oldalán látható festményen Látrány községet is ábrázolta a művész, s a kép emberalakjai a község akkori lakosait örökítette meg.
A katolikus templom bejárata melletti ékesen faragott, 1910-es években készült kőfeszületet – a rajta olvasható felirat szerint – Isten dicsőségére állíttatta Bagyarik Ferenc és neje Miglicz Terézia, valamint fiúk, Péter.

 

 

 

 

Református templom

"S tartsa fel hírét vallási buzgóságunk tüzének, melyet csudáljanak unokáink is soká."

A copf stílusú templom 30 méter hosszú, 14 méter széles, falmagassága 12 méter, falvastagsága 1 méter a torony csillaga pedig 40 méter magasan jelzi: Látrányban élnek reformátusok.
1823-ban fogtak bele a község református lakosai a megépítéséhez. A hagyomány szerint olyan nagy volt az elődök lelkesedése, hogy az Úr házához szükséges meszet és követ a Balaton túlsó, északi oldaláról, Veszprém megyéből szerezték be. A közös megegyezés alapján kijelölt napon minden jégjárásra alkalmas lovas fogat megindult, s a Balaton jegén át hozták az építőanyagot Látrányba. 1824 őszére elkészült az oratórium, majd 1826-ban a torony, 1829-ben pedig a toronysisak, melynek gömbjébe az akkor építők kéziratos üzenetet rejtettek az utódok számára. Ebből származik a fenti idézet. A toronyban két harang lakik. A templom orgonája, mely az Angster gyárban készült 1904-ben, nagyon rossz állapotú. Az évtizedek óta néma hangszert a gyülekezet szeretné felújíttatni, ám –sajnos – ehhez kevés a saját anyagi ereje.

A református templom és a parókia közötti sírkő a temetőből került a templomudvarba, a család kérésére. Kulifay József református kántor-tanító nyughelyét jelezte, aki az 1890-es évektől oktatott a látrányi református népiskolában. A kőbe vésett rövidített hitvallást – A.B.F.R.A. – ma már csak kevesen értik. A gyászoló család „a boldog feltámadás reménye alatt” búcsúzott szeretett halottjától.


A Látrányi Református Egyházközség jelenlegi lelkipásztora:
Bóka Zsombor
A Lelkészi Hivatal elérhetőségei:
levélcím: 8681, Látrány, Kossuth tér 3.
tel.: 06(85)327-008

 

 

 

Kossuth tér

"Egy hely az élet ünnepeinek"

 

A Kossuth szobor

A hajdan Farkas-kúti nevet viselő tér, felújítást és rendezést követően, 2000-től viseli a Kossuth-tér nevet. A teret díszítő Kossuth szobor Bodó Levente szentegyházi festő- és szobrászművész munkája. Központi elhelyezkedése miatt a Kossuth téren tartják a község lakói a jeles évfordulók és nemzeti ünnepek tiszteletére szervezett alkalmakat.

 

 

 

A Székely kapu „térkijárat” felőli oldala


A teret ékesítő székely kaput, mely a tér jelképes be- és kijárata, testvértelepülésünk, Szentegyháza iparművészei faragták ajándékul a falunak. Minden arra járónak érdemes időt áldozni a kapura rótt feliratok elolvasására.

 

 

 

A mászóvár


A téren nemcsak a „komoly” programoknak akad hely, hanem a szórakozásnak is. Itt található a helybéli és a Látrányban nyaraló gyermek egyik kedvence helye: az új biztonságosan használható, körbekerített játszótér, mászó-várral, hintákkal, csúszdákkal, és homokozóval.

 

 

 

Emlékművek

"Csak a múlton érdemes töprengeni. Ami van, az volt is"

 

A Világháborúk látrányi áldozatainak emlékműve


1992-ben állíttatta fel ezt az emlékművet a Látrányi Önkormányzat a községi Művelődési Ház udvarában. A áldozatok az emlékére minden év január 6-án, a Hősök napján, koszorúzással és gyertyagyújtással emlékeznek meg Látrány lakói.
A két világháború áldozatainak emlékműve mellé került felállítása 2010-ben a Kerek Világ Közhasznú Egyesület jóvoltából a Trianon emlékfára. A kérgétől fosztott, még így is szép fa ég nyújtott felé ágai az elszakított országrészeket, a törzs a magára maradt anyaországot jelképezi.


Az aradi vértanúk emlékkeresztje


A Tó utca elején míves feszület emlékeztet az aradi vértanúk mártíromságára, melyet szintén a Kerek Világ Közhasznú Egyesület állíttatott. A két templomparkban is megbújik egy-egy „emlékőrző”, melyekről bővebben a templomok leírásánál olvashatnak a kíváncsiak.

 

 

Horgászparadicsom Látrányban

Látrány közelében, szőlődombok és ligetek ölelésében fekszik a 3 hektáros tó Füzes-tó, amely 1800-as évek elején keletkezett. A horgászok kedvelt célállomása gazdag és elképesztő egyedméretű haltenyészete miatt. A horgászzsákmányok között volt már 24 kilós ponty, 16 kilós amur, és 9 kilós csuka. A Füzes öreg víze óriási harcsákat rejt, az eddig kifogott legnagyobb példány 43 kilót nyomott, ám ennél jóval nagyobbak is élnek a tóban.

Nem csupán a halfogás szerelmeseinek ajánljuk a tó felkeresését. Bárki, aki szívesen sétál, üldögél, netán piknikezik tóparton, árnyas fák alatt, jól érezheti magát a Füzes mellett. A tavat sétány öleli körbe, s a tóval egyidős, óriási fákkal borított park lehetőséget nyújt szabadtéri főzésre, grillezésre, családi összejövetelek tartására.
További információkat (programokról, árakról) az érdeklődők a következő honlapon találnak: www.fuzesto-latrany.hu